Amikor valaki megkérdezi tőlem (bár hál’Istennek egyre ritkább), hogy miért sportolok, akkor egész egyszerűen csak annyit válaszolok:
Mert fontos a fizikai aktivitásom és a mentális egészségem, hogy meg tudjak birkózni a normális élet stresszhelyzeteivel.
Abból pedig mindenkinek kijut bőven.
A sport egészség? Az egészség sport?
Űzzünk sportot az egészségből!
Az egészségsport olyan sporttevékenységek összessége, amelyek a testedzés fizikai komponensein túl az egészség pszichoszociális aspektusainak javítását is célozzák, úgy, hogy a rizikótényezők, panaszok valamint a megbetegedések megelőzésére – és ezzel egy tudatos egészségmagatartás kialakítására – koncentrálnak. ( Brehm, Bös 2006)
Visszatérve a fizikai aktivitás és mentális egészség kapcsolatára, a fejlett országok egyik legnagyobb egészségügyi kihívása, hogy mindkettő elégtelen szinten van jelen.
Milyen betegségek és tünetek köszönhetőek ennek?
Szorongás, depresszió, agresszió, alkohol- és drogfüggőség, stressz tűrő képesség csökkenése, a társas kapcsolatok hiánya, a kreativitás és munkakedv csökkenés, csakhogy néhányat említsek.
Mik a mentális egészséget védő és romboló tényezők?
Védő tényezők:
- a minőségi környezet;
- önértékelés;
- érzelmi feldolgozás ( saját érzelmeink ismerete, azaz érzelmi intelligencia);
- önmenedzselési, és megküzdési készségek ( probléma és stressz kezelés);
- társas részvétel;
- testedzés, sport;
- stb.
Romboló tényezők:
- rossz környezet, személyi biztonság hiánya;
- fizikai bántalmazás, érzelmi elnyomás miatt kialakult önértékelési zavar;
- érzelmi közöny;
- stressz hatások;
- depresszív tünetek;
- társas kirekesztettség;
- fizikai inaktivitás;
- stb.
Minden kétséget kizáróan kijelenthető, hogy a rendszeres testmozgás a mentális egészséget pozitívan befolyásolja. A testmozgás jó hatással van az érzelmi, kognitív és a viselkedés válaszok területeire. Javulhat az önbizalmunk és önértékelésünk, a tanulási és koncentrálási képességünk, pihentetőbb lesz az éjszakai alvásunk, a munkakedvünkről nem is beszélve.
Hatékonyan alkalmazzák a testmozgást a fogyatékkal élők és a belgyógyászat betegek (betegségtől függ ) körében is. Ennek célja a lehető legjobb fizikai-, szellemi- és társadalmi helyzet elérése.
A sportterápiát alkalmazzák kerekes székes, végtag protézissel élő, érzelmi fogyatékos, vak- és gyengén látó betegeknél is.
A mentális egészségünk megőrzésében az aerob ( a mozgás lassú, monoton, és a minimálisan szükségesnél nem végzünk több izommunkát) típusú mozgásformák segítenek a leghatékonyabban.
Sportfejlesztési mentor